oczyszczanie organizmu - zobacz jakie są skuteczne sposoby oczyszczenia organizmu

9 skutecznych sposobów na oczyszczanie organizmu

Gruntowne oczyszczanie organizmu – detoks – to praktyka, której celem jest usunięcie toksyn z organizmu. Ten cel można osiągnąć, stosując dietę, post, przyjmowanie suplementów lub korzystanie z sauny. Warto wyrobić nawyki, które mogą usprawnić naturalne procesy oczyszczania organizmu. Należą do nich: zdrowa dieta, aktywność fizyczna i właściwe nawodnienie. Czasem jednak słyszy się o specjalnych dietach pozwalających na tzw. szybki detoks. Czy taka dieta oczyszczająca jest bezpieczna a produkty stosowane w ramach detoksykacji nieszkodliwe? Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić detoks organizmu. Sprawdź, od czego zacząć oczyszczanie i jakie są zdrowe praktyki takiego działania. Zobacz, jak unikać niebezpiecznych diet i ryzyka „szybkiego detoksu”.

Nieporozumienia dotyczące detoksykacji organizmu

Mówi się, że diety detoksykacyjne (diety sokowe) eliminują toksyny z organizmu. Podobno poprawiają też zdrowie i wpływają na utratę wagi. Ma to być efektem stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych. Trzeba też przyjmować witaminy i minerały w dużych dawkach. Zalecane jest picie herbat i innych produktów spożywczych o właściwościach detoksykujących (jak np. mniszek lekarski czy ostropest plamisty). Czy takie działania przynoszą oczekiwane efekty? 

Termin „toksyna” w kontekście diet detoks jest dość luźno zdefiniowany. Zwykle obejmuje zanieczyszczenia, syntetyczne chemikalia, metale ciężkie i przetworzoną żywność – które mają negatywny wpływ na zdrowie. Jednak popularne diety detoksykacyjne nie mają zdolności do rozpoznawania konkretnych toksyn, które następnie mają usunąć. Nie mają też specjalnego mechanizmu, za pomocą którego je eliminują. Co więcej, nie ma dowodów na poparcie skuteczności tych diet w oczyszczaniu organizmu lub trwałej utraty wagi.

Czy to znaczy, że nie mamy możliwości, by oczyścić organizm?

Wręcz przeciwnie. Twoje ciało ma własny system usuwania toksyn. Obejmuje on wątrobę, nerki, układ trawienny, skórę i płuca. Jednak tylko wtedy, gdy narządy te są zdrowe, mogą skutecznie eliminować niechciane substancje i produkty przemiany materii.

Inaczej mówiąc, diety detoks (np. dieta sokowa) nie robią niczego, czego Twoje ciało nie jest w stanie zrobić samodzielnie. Stosując domowe sposoby, możesz usprawnić swój naturalny system detoksykacji i wesprzeć oczyszczanie organizmu.

W skrócie
Założenia diet detoksykacyjnych brzmią bardzo kusząco. Jednak Twoje ciało jest w pełni przygotowane do samodzielnego radzenia sobie z niechcianymi substancjami.

Oto skuteczne domowe sposoby oczyszczania organizmu:

1. Zmniejsz spożycie cukru i przetworzonej żywności

Cukier i przetworzona żywność są uważane za główną przyczynę współczesnych problemów ze zdrowiem. Częste jedzenie słodkiej i wysoko przetworzonej żywności wiąże się z otyłością i chorobami serca, nowotworami i cukrzycą. Choroby te utrudniają naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzieje się tak, ponieważ źle wpływają na narządy, których funkcją jest detoksykacja. Te narządy to przede wszystkim wątroba i nerki. Na przykład częste picie słodkich napojów może powodować stłuszczenie wątroby. Ten stan bardzo negatywnie wpływa na jej pracę.

Oczyszczanie organizmu - Ogranicz spożycie cukru i produktów, które go zawierają

Stosuj zasady zdrowego żywienia, jedz mniej śmieciowego jedzenia. W ten sposób wspierasz zdrowy system detoksykacji organizmu. Zastąp niezdrowe jedzenia zdrowszymi zamiennikami. Jedz więcej owoców i warzyw. To zdrowy sposób na ograniczenie ilości śmieci w Twojej diecie i skuteczne oczyszczanie organizmu.

W skrócie
Jedzenie śmieciowego jedzenia wiąże się z chorobami przewlekłymi, takimi jak otyłość i cukrzyca. Te stany mogą powodować uszkodzenia narządów ważnych dla detoksykacji, takich jak wątroba i nerki.

2. Pij więcej wody aby wesprzeć oczyszczanie organizmu

Woda nie tylko gasi pragnienie:

 • reguluje temperaturę ciała,
 • wspomaga trawienie i wchłanianie składników odżywczych,
 • utrzymuje stawy w dobrym stanie,
 • odtruwa organizm (z jej pomocą usuwane są produkty przemiany materii).

Procesy naprawcze w organizmie, takie jak naprawa komórek, czy procesy produkcji energii uwalniają odpady. To normalne zjawiska, które generują niepotrzebne substancje takie jak mocznik, i dwutlenek węgla. Odpady te, jeśli się gromadzą, wywołują szkody. Utrzymuj odpowiedni poziom wody w organizmie. W ten sposób wspomagasz oczyszczanie organizmu wraz z moczem, potem, oddechem. Dlatego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne dla detoksykacji.

Oczyszczanie organizmu - Pij dużo wody, oczyścisz organizm i zyskasz energię

Odpowiednie dzienne spożycie wody wynosi około 3,7 litra dla mężczyzn i 2,7 litra dla kobiet. Możesz potrzebować mniej lub więcej w zależności od diety, miejsca zamieszkania i poziomu aktywności.

W skrócie
Oprócz pełnienia wielu funkcji w organizmie woda umożliwia systemowi detoksykacji organizmu usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z krwi. Produkty te są wydalane z moczem, potem i oddechem.

3. Zmniejsz spożycie soli

Niektóre osoby widzą w detoksykacji sposób na wyeliminowanie nadmiaru wody. Do zatrzymania nadmiaru wody w organizmie może dojść wskutek spożywania zbyt dużej ilości soli. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli cierpisz na schorzenie nerek lub wątroby, lub jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody.

Co zrobić, aby wyeliminować nadmiar wody z organizmu, który spowodowany jest nadmiernym spożyciem soli? Choć może się to wydawać nielogiczne, należy zwiększyć spożycie wody. Gdy spożywasz za dużo soli, a za mało wody, Twoje ciało uwalnia hormon antydiuretyczny. Uniemożliwia on oddawanie moczu, a tym samym zatrzymuje w organizmie toksyny.

Zwiększając spożycie wody, zmniejszysz wydzielanie hormonu antydiuretycznego i zwiększysz oddawanie moczu. W ten sposób pozbędziesz się więcej wody wraz z produktami przemiany materii.

Możesz też zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w potas — pomogą częściowo zrównoważyć negatywny wpływ sodu na organizm. W tym celu warto jeść produkty bogate w potas jak ziemniaki, dynia, fasola, banany i szpinak.

W skrócie
Spożywanie zbyt dużej ilości soli może zwiększyć gromadzenie się wody w organizmie. Możesz wyeliminować nadmiar wody i szkodliwe produkty przemiany materii zwiększając spożycie wody i pokarmów bogatych w potas.

4. Postaw na dobry sen, aby mieć energię na oczyszczanie organizmu

Dobry jakościowo i objętościowo sen (7-9 godzin na dobę) to podstawa zdrowia i naturalne wsparcie systemu detoksykacji. Sen pozwala mózgowi na reorganizację i regenerację. Pozwala też na usuwanie toksycznych produktów ubocznych, które nagromadziły się w organizmie w ciągu dnia. Jednym z takich produktów odpadowych jest białko zwane beta-amyloidem, które przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera.

Zapewnij organizmowi minimum 7 godzin snu

Brak snu pozbawia organizm możliwości wykonywania tych funkcji i pozwala toksynom gromadzić się bez większych przeszkód. Zły sen to ryzyko wielu innych konsekwencji zdrowotnych takich jak stres, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca typu 2 i otyłość. 

W skrócie
Odpowiedni sen pozwala mózgowi na reorganizację, regenerację i oczyszczenie z substancji, które gromadzą się w ciągu dnia.

5. Jedz pokarmy bogate w przeciwutleniacze.

Przeciwutleniacze chronią Twoje komórki przed uszkodzeniami. Powodują je cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Nadmierna produkcja wolnych rodników jest zwana stresem oksydacyjnym.

Wolne rodniki są produkowane jako efekt normalnych procesów zachodzących w organizmie. Jednak alkohol, dym tytoniowy, zła dieta powodują ich nadmierne wytwarzanie. Wolne rodniki w dużej ilości przyczyniają się do demencji, chorób serca, wątroby, astmy i niektórych rodzajów nowotworów.

Włączenie na stałe do diety produktów bogatych w przeciwutleniacze może pomóc organizmowi w walce ze stresem oksydacyjnym. Postaraj się w pierwszej kolejności dostarczać przeciwutleniaczy z pożywienia, a nie suplementów. Przeciwutleniaczami są witaminy A, C, E, a także selen, likopen, luteina i zeaksantyna. Dlatego warto włączyć do swojego menu produkty takie jak owoce jagodowe, owoce, orzechy, kakao, zielone warzywa, kawę i zieloną herbatę, ponieważ są jednymi z najlepszych źródeł przeciwutleniaczy.

W skrócie
Spożywanie diety bogatej w przeciwutleniacze pomaga organizmowi zmniejszyć szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Może tym samym zmniejszyć ryzyko chorób, które mogą wpływać na detoksykację.

6. Bądź aktywny

Regularne ćwiczenia to zmniejszone ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, chorób serca, nadciśnienia i niektórych nowotworów. Główną korzyścią zdrowotną z ruchu jest jednak zmniejszenie stanu zapalnego. 

umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja oczyszczaniu organizmu

Zbyt duża ilość stanów zapalnych osłabia organizm i sprzyja chorobom. Zmniejszając stan zapalny poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, możesz pomóc m.in. systemowi detoksykacji prawidłowo funkcjonować i chronić Cię przed chorobami.

Zaleca się wykonywanie co najmniej 150-300 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Może to być szybki marsz lub jazda na rowerze. Jeśli wolisz, możesz ćwiczyć intensywniej. Wtedy wystarczy 75-150 minut tygodniowo .

W skrócie
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza stany zapalne.  Umożliwia też prawidłowe i naturalne oczyszczanie organizmu.

7. Jedz pokarmy bogate w prebiotyki.

Zdrowe jelita są ważne dla utrzymania zdrowego systemu detoksykacji. Komórki jelitowe są wyposażone w system detoksykacji i wydalania, który ma na celu chronić organizm przed szkodliwymi toksynami.

Dzięki prebiotykom dobre bakterie w Twoich jelitach są w stanie wytwarzać składniki odżywcze, zwane krótkołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Są one korzystne dla zdrowia. Jest to szczególnie ważne, gdy wskutek stosowania antybiotyków, złej higieny jamy ustnej czy niewłaściwej diety, namnażają się złe bakterie. 

To może osłabić układ odpornościowy i detoksykacyjny oraz zwiększyć ryzyko chorób i stanów zapalnych.

Spożywanie pokarmów bogatych w prebiotyki pomoże Ci utrzymać układ odpornościowy i detoksykacyjny w dobrej kondycji. Dobrymi źródłami prebiotyków są pomidory, karczochy, banany, szparagi, cebula, czosnek i owies.

W skrócie
Spożywanie diety bogatej w prebiotyki pozwala zachować zdrowy układ trawienny. To ważne dla prawidłowej detoksykacji i właściwego działania układu odpornościowego.

8. Ogranicz alkohol

Czy wiesz, że ponad 90% alkoholu jest metabolizowane w Twojej wątrobie? Enzymy wątrobowe metabolizują alkohol do aldehydu octowego, znanej substancji rakotwórczej. Wątroba, rozpoznając aldehyd octowy jako toksynę, przekształca go w nieszkodliwą substancję zwaną octanem, która jest później usuwana z organizmu.

Nadmierne picie alkoholu może poważnie uszkodzić czynność wątroby, powodując gromadzenie się tłuszczu, stany zapalne i blizny. Wówczas Twoja wątroba nie może właściwie funkcjonować i wykonywać niezbędnych zadań, przede wszystkim filtrowania odpadów i innych toksyn z organizmu. Dlatego ograniczenie, a najlepiej całkowite wyeliminowanie alkoholu to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie silnego systemu detoksykacji organizmu.

Ograniczenie spożycia alkoholu pomoże organizmowi pozbywać się niechcianych substancji

W skrócie
Picie zbyt dużej ilości alkoholu zmniejsza zdolność wątroby do wykonywania jej funkcji, takich jak detoksykacja. Oczyszczanie organizmu w wielu przypadkach to właśnie usuwanie efektów nadmiaru alkoholu i innych trujących substancji i ich metabolitów.

9. Inne pomocne wskazówki dotyczące detoksykacji

Aktualne badania nie popierają stosowania diet detoksykujących w celu usuwania toksyn z organizmu. Nie ma dowodów na to, aby diety tego typu pomagały pozbyć się konkretnych toksyn. Mogą one także wprowadzać niedobory ważnych składników. Te niedobory mogą z czasem stać się bardzo niebezpieczne. Pewne zmiany w diecie i stylu życia mogą pomóc zmniejszyć obciążenie toksynami. Mogą też wesprzeć naturalny system oczyszczania organizmu.

 • Używaj chlorelli — te algi mają wiele zalet odżywczych i mogą zwiększać eliminację toksyn, takich jak metale ciężkie.
 • Jedz pokarmy zawierające siarkę (takie jak cebula, brokuły i czosnek), ponieważ zwiększają wydalanie metali ciężkich, takich jak kadm.
 • Wspieraj działanie glutationu, głównego przeciwutleniacza wytwarzanego przez organizm, który jest silnie zaangażowany w detoksykację.W tym celu jedz dużoproduktów bogatych w siarkę, takich jak jajka, brokuły i czosnek, ponieważ pomagają wzmocnić działanie glutationu. 
 • Używaj kolendry, ponieważ zwiększa wydalanie toksyn, takich jak metale ciężkie (ołów) oraz chemikalia, w tym ftalany i środki owadobójcze.
 • Wybierz naturalne produkty oczyszczające zamiast wymyślnych diet i skomplikowanych mikstur: mniszek lekarski czy ostropest plamisty.
 • Postaw na naturalne środki do sprzątania takie jak ocet i soda oczyszczona, zamiast chemicznych środków czyszczących. W ten sposób będziesz mniej narażony na potencjalnie toksyczne chemikalia.
 • Wybierz naturalną pielęgnację ciała. Stosuj naturalne dezodoranty, kosmetyki do makijażu, środki nawilżające, szampony i produkty do higieny osobistej. W ten sposób zmniejszysz narażenie na chemikalia.

W skrócie
Niektóre zmiany w stylu życia i diecie mogą poprawić Twój naturalny system detoksykacji organizmu. Zadbaj więc o dietę bogatą w określone składniki odżywcze.

Podsumowanie

Mówi się, że diety oczyszczające eliminują toksyny, co z kolei poprawia zdrowie i sprzyja utracie wagi. Jednak pamiętaj, że diety tego typu, choć kuszące, nie są potrzebne i mogą być ryzykowne. Mamy swój własny, bardzo skuteczny i bezpieczny system detoksykacji organizmu.

Możesz wzmocnić swój naturalny system oczyszczania organizmu i poprawić ogólny stan zdrowia poprzez:

 • właściwe nawodnienie, 
 • zmniejszenie spożycia soli, 
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • przestrzeganie diety bogatej w przeciwutleniacze.
>